Bebeklerde Dalak ve Karaciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Dalak ve Karaciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Dalak ve Karaciğer Büyümesi, Karın muayene edildiği anda sol kaburga altında Uzman doktorlarca anlaşılacağı üzere ele gelebilir ya da tomografi gibi tıbbi görüntüleme cihazlarıyla saptanabilir. Çoğunlukla yeni doğan bebekler üzerinde yapılan muayenede dalağın ele gelmesi normaldir. Bunun temel nedeni bebeğin çok küçük olmasıdır. Bu grubun dışında kalan çocuk yaş gruplarında muayenede saptanmasında ise da­lağın en az normalden yaklaşık iki katı büyümesinden kaynaklı olduğu anlaşılmıştır. Bebeklerde dalak büyümesi tespit edildiğinden bebeğin dünyaya geldiği dönemden günümüze kadar yaşadığı sürek ve rahatsızlıklar iyice bilinmelidir ve yapılacak olan fiziki muayene, tam kan sayımı, bir kısım tıbbi testler, kemik iliği incelemesi uzmanlar hekimlere aktarılmalıdır. Dalak büyümesi annenin dikkatli gözlemi üzerinde bebek üzerinde tespit edebilir. Anne rutin kontrolde ele gelen şişkinlik ve büyümeyi tespit ettiğinde doktora bilgi verilmesi hastalığın nedeninin saptanmasının ilk adımıdır. Bebeklerde dalak içinden geçen kan akımı, dalağını büyümesine bağlı olarak atmış olacağında, alyuvar ve akyuvar üzerindeki pulcukların geçtiği bölgelerde yıkım hat safhada artacaktır. Bunun sonucunda olarak vücutta kanama, kansızlık ve ağır, sık enfeksiyonlar geçmesine neden olabilir. Hipersilenim olarak adlandırılan hastalığın tedavisi için maalesef ameliyat gerekmektedir. Bebekte alınan dalaktan ötürü pnömokok bakterilerin oluşmasından dolayı, bu bakterinin zararlarından korunmak amacıyla 18 yaşına kadar depo penisilin iğnesi bebeğe ameliyatın hemen akabinde verilmektedir.


Bebeklerde Dalak Büyümesi Tedavisi Nasıl Yapılır?


Bebek üzerinde Uzman hekimce dalak büyümesi teşhisi konulmuş ise bu süreçte bebeğin gıda tüketimine ve sağlığını korumasına ciddi anlamda önem verilmelidir. Dalak büyümesi sürecinde bebek üzerinde bir kısım tahliller yapılacak yapılacak bu tahliller ve uzmanın vermiş olduğu yönlendirmelere harfiyen uyulmalıdır. Hakeza Dalak büyümesi konulan bebek de aşırı derecede vücut ısının artması halinde, vücutta şişkinlik, yüzde kızarma, sürekli ağlama durumları gözlemlendiği taktirde kesinlikle doktorunuza bilgi vermeli ve acilen doktor kontrolüne götürülmelidir.


Bebeklerde Karaciğer Büyümesi


Bebeklerde Karaciğer rahatsızlığı, karaciğer büyümesi yeni doğan döneminden itibaren başlayarak 18 yaşına kadar devam edebilmektedir. Çocukluk döneminde görülmekte olan karaciğer hastalıklarının 1/3'ünde yenidoğan döneminde çoğunlukla sarılık görülmüştür. Bebeklerde sarılık sık görülen bir olaydır. Kan grubu uyuşmazlığının birçok çeşitli nedenleri olabilir ancak 2 ayını doldurmuş bir bebekte devam eden sarılık varsa bu durum da uzamış sarılık denilmektedir. Uzamış sarılık da her bebek potansiyel karaciğer hastalığı şüphesi bulunmaktadır ve bu bebekler üzerinde kesinlikle karaciğer hastalığı açısından uzmanlarca araştırılmalıdır. Bebeklik döneminde ortaya çıka bilecek karaciğer hastalıkları çoğunlukla kalıtsal veya doğuştan gelişen hastalıklardır. Bunun arasına karaciğer üzerinde yapılan safrayı bağırsaklara taşıyan safra yollarının gelişme önemli bir durumdur. Uzamış sarılığı devam eden bebeklerde dışkının rengi doktor ve aile tarafından dikkatle takip edilmelidir. Anne karnında geçirilmiş olan çeşitli enfeksiyonlar ile akraba evliliklerinin görülme sıklığı artan genetik hastalıkların ciddi karaciğer hastalıklarından hastalıklardır. Diğer.

Taraftan hormonal eksiklikler benzeri tabloları oluşturabilir. Yaş büyüdükçe bebeklik döneminden getirilmiş olunan ve çoğunluk ile doğumsal ve kalıtsal olan karaciğer hastalıklarıyla birlikte karaciğerin sonradan kazandığı hastalıkları eklenir. Başka hastalıklardan kaynaklı olarak Sık tüketilen ağrı kesici, ateş düşürücüler, antibiyotikler bazen bebek ve çocuklarda karaciğer hasarlarına neden olabilmektedir. Bir kısım virüs olarak adlandırdığımız enfeksiyon etkenleri uzun süreli karaciğer hastalığı nedeni olabilir. Bebekler sağlık bakımından mikroba duyarlıdır. Ufak ve basit bir virüs ciddi rahatsızlık yenidoğan bebeklerde bırakabilir. Bir kısım takviyelerle alına bilecek bakır depolanması Wilson hastalığı gibi karaciğer hastalıklarına davetiye çıkarabilmektedir. Karaciğerin damarsal tıkanıklığı ve safra yollarının sorunları da nedenler arasındadır.


Bebeklerde Karaciğer Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?


Yeni doğan dönemden belirgin bir bulguya rastlanılmaz ancak Uzman doktorların kanaatleri ile yapılan muayene sonrasında karaciğer büyüklüğü veya kan tahlilleri ile karaciğerin yaptığı maddelerin saptanması ile fark edilir. Bebeğinin sürekli rahatsızlandığını gören anne çocuğu gözetim altına almalıdır. Eğer ki yenidoğan üzerinde sürekli olarak ağlama, kızarıklık, uyku uyumama gibi sıkıntılar gördüğü ve bu sıkıntıların devam etmesi halinde bu hastalığın belirtileridir. Zaten bu rahatsızlık fark edilmez ise yeni doğanların ilerleyen yaşlarda, karaciğer yetersizliğinden kaynaklı bulgular, sarılık, iştahsızlık, kusma, zayıflama ve karaciğe­rin K vitamini yapamaması sebebi ile cilt ve sindirim siste­minde tahribat, yıkımlar ve kanamalar görülür.


Bebeklerde Karaciğer Büyümesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde sarılık yeni doğumdan itibaren gözlemlenmektedir ancak bu sarılık ilerleyen dönemlerde geçmiyor ise erken tanı ve tedavi açısından kontrole götürülmelidir. Zaten Uzman doktorların yapmış olduğu rutin kan tahlilleri ve kontrolleri sonucunda karaciğer büyümesi teşhis edilecektir. Bu teşhis konulduktan Uzman doktorun vermiş olduğu ilaç tedavisi ve sağlıklı beslenme reçetesi harfiyen uygulanmalıdır. Çocuk üzerinde beklenmeyen aksi giden bir durum olur. Çocukta kızarma, uyuyamama, ateş ve sürekli devam eden ağlama sürüyor ise kesinlikle ve kesinlikle Uzman hekime yeni doğan götürülmelidir.

Bebeklerde Dalak ve Karaciğer Büyümesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dalak Vücudun Neresinde?

Dalak Vücudun Neresinde?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dalak Faydaları Nelerdir?

Dalak Faydaları Nelerdir?

Dalak Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Boyutu Kaç Olmalı?

Dalak Boyutu Kaç Olmalı?

Dalak Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Lenfoması Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Lenfoması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dalak Sancısının Sebepleri?

Dalak Sancısının Sebepleri?

Güncel

Dalak Kan Yapar mı?

Dalak Kan Yapar mı?

Güncel

Dalak Alınması Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Alınması Belirtileri ve Tedavisi