Dalak Ağrısı Neden Olur?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dalak Ağrısı Neden Olur?

Dalak ağrısı neden olur, dalak vücutta midenin sol alt tarafında bulunan, pembe renkte yumruk kadar büyüklükte bir organdır. Yaklaşık 500 gram ağırlığında olur. Dalak bir bağışıklık sistemi organıdır. Aynı zamanda hastalıklardan korunmaya yardımcı olur ve vücuttaki sıvı dengesinin korunmasında etkilidir. Hasar gören, eskiyen hücrelerin tamirinde görev alır. Dalak ağrısı çoğunlukla karnın sol altında hissedilir. Nefes alırken ağrı artar, özellikle ağır yemeklerden sonra daha şiddetlenir. Ancak bu tür ağrılara mide ve bağırsak sorunları da sebep olacağından teşhisi oldukça zor olabilir. Dalak ağrısı aynı zamanda omuzlara, göğüs altına ve sol tarafına da yayılabilir. Dalak ağrısının en önemli sebebi dalağın normalden fazla büyümesidir.


Dalak ağrısı neden olur?


Enfeksiyonlar: Dalak ağrısı en çok bakteriyel, parazitik ve viral enfeksiyonlar sonucunda oluşur. Enfeksiyonlar dalakta büyümeye ve ağrıya yol açar. Bu tür enfeksiyonlar arasında ise; Lenf bezlerinin şişmesine neden olan viral enfeksiyonlar, kediler aracılığıyla oluşan parazitik enfeksiyonlar ve cinsel ilişkiyle bulaşan frengi hastalığı bulunur.

Splenomegali: bu sorun dalak büyümesinin nadir görülen bir sebebidir. Dalak etrafı elastik bir kapsülle çevrili olduğundan, gerçek büyüklüğünden daha büyük ebatlara sorun yaşamadan yırtılmadan büyüyebilir. Splenomegali nedeniyle oluşan dalak ağrısı çeşitli hastalıklar sonucunda ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar ise;
  • Lösemi
  • Endokardit
  • Siroz
  • Hodgkin hastalığı
  • Amilodoz
  • Portal hipertansiyon
  • Romatoid artrit
  • Kistik fibroz
  • Sklerozan kolanjit
  • Felty sendromu bulunur
Dalak infarktı: bu rahatsızlık dalağı bazı kısımlarında doku ölümü olmasıyla ortaya çıkar. Bunun nedeni dalak atardamarındaki hasardır. Bu kan akışını bloke eder ve dokuda oksijen azlığı nedeniyle lokal anemi ya da doku hasarı oluşur. Genellikle belirti vermese de hastalarda hasarın şiddetine göre; yüksek ateş, üşütme, bulantı ve kusma, göğüs ağrısı, kırgınlık, sol omuz ağrısı gibi belirtiler oluşabilir.

Dalak yırtılması: bu sorun dalağın elastik kapsülündeki hasar nedeniyle ortaya çıkar ve acil bir durum olarak kabul edilir. Dalakta yırtık olduğu zaman kan abdominal boşluktan fışkırarak yoğun bir iç kanamaya neden olur. Kişide şiddetli karın ağrıları oluşur. Dalak yırtılmasına herhangi bir travma ya da karına alınan darbe neden olabilir. Genellikle trafik kazası, işkence ve şiddet görme, bisiklet kazası geçirme, futbol gibi sporlar yüzünden oluşan sakatlıklar neden olabilir. Dalak yırtılması ayrıca sıtma, hemolitik anemi, mononükleozis sonucu da oluşabilir. Bunlar dalak kapsülünde incelmeye neden olur. Bunun sonucunda darbe ve travmada dalak kapsülü daha kırılgan olur. Kolonoskopi de dalak yırtılmasına ve dalak ağrısına neden olabilir. Dalak yırtılması hastalarda şiddetli karın ağrısı, denge kaybı, bayılma hissi, bulanık görme, şuursuz olma, bulantı, solgunluk, şaşkınlık, kaygı ve tedirginliğe neden olur. Yapılan testler dalak yırtılmasını teşhis etmeye yardımcı olur. Hastanın karın bölgesi kan dolması nedeniyle şişer ve sertleşir. Kan kaybı nedeniyle kan basıncında düşme, kalp atışlarında hızlanma olur. Bu durumlar hastaya acil müdahale edilmesini gerektirir. Bilgisayarlı tomografi teşhiste kullanılır. Ancak şiddetli olgularda, kontrast maddelere alerji olduğu zaman bu yöntem teşhiste kullanılmaz. Bunun yerine MR, tanısal periton lavajı, abdominal sonografik teknik gibi yöntemlerle tanı konur.

Dalak ağrısı neden olur, dalak ağrısına sebep olan etkenleri açıklamaya çalıştık. Bu sorununuz için mutlaka tıbbi destek almalısınız.

Dalak Ağrısı Neden Olur Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dalak Faydaları Nelerdir?

Dalak Faydaları Nelerdir?

Dalak Ağrısı Neden Olur?

Dalak Ağrısı Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dalak Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Hastalıkları Nelerdir?

Dalak Hastalıkları Nelerdir?

Dalak Ponksiyonu

Dalak Ponksiyonu

Dalak Kan Yapar mı?

Dalak Kan Yapar mı?

Dalak Ne İşe Yarar?

Dalak Ne İşe Yarar?

Güncel

Dalak Nakli Riskleri ve Sonrası

Dalak Nakli Riskleri ve Sonrası