Karaciğer ve Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karaciğer ve Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer ve dalak büyümesi, Dalak, karnımızın sol tarafında bulunan midemizin ve diyaframımızın arasında yer alan, süngerimsi bir yapıda olan damarsal bir organımızdır. Kırmızı kan hücrelerimizin görevini doldurduğu zaman içlerinde bulunan demir elementini yeniden kullanıma açar. Yumruk büyüklüğünde olan dalak yumuşak bir organımızdır. Dalak vücudumuzun savunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Fakat dalağı alınmış bir insan normal yaşantısına da devam edebilmektedir. Ama dalağı alınmış bir insan alınabilecek enfeksiyonlara karşı büyük bir tehdit altındadır. Çok hassas bir organ olan dalak darbelere karşı direk zarara uğrayabilir. Kaburga kemikleri tarafından da korunan dalak diyaframa bitişik bir şekilde bulunmaktadır. Midenin arkasında bulunan dalak uzun ve yassı biçimli olup kırmızı renklidir. Dalak iki kısımdan oluşmaktadır. Önemli işlevleri olan dalakta bolca kan bulunmaktadır. Yani dalak kanı depolamaktadır. Kanımızı mikroorganizmalardan arındırır. Ayrıca kanın kırmızı rengini vermiş olduğu alyuvarların üretimini sağlamaktadır. Aynı şekilde alyuvarların yıkımından da dalak sorumludur. Akyuvarların da bir kısmının yapımı - yıkımı yine dalakta gerçekleşmektedir. Dalak büyümesi genel olarak insanlar tarafından anlaşılmaz doktor muayenesi tarafından anlaşılabilir. Dalak büyümesi belirtileri fazla iştahın olmaması fazla yemek yiyememekle karnın sol yukarı bölgesinde şişlik büyüme, ağrı hissediliyorsa, nefes alırken şiddetli ağrı hissediliyorsa bunların yanı sıra yorgunluk, kilo miktarında azalma, kansızlık, yüksek ateş, enfeksiyon kapma gibi belirtiler varsa doktorra gidilmesi gerekmektedir. Dalak büyümesinin sebebi ise vücudun dalağın görevlerini daha fazla işlemesine ihtiyaç duyulduğunda dalak büyümesi meydana gelmektedir. Kırmızı kan hücreleri yani alyuvarların daha fazla çalıştığında dalak genişlemektedir. Kan akışındaki azalma da dalak büyümesine neden olabilmektedir. Kanser olan insanlarda da dalak büyümesi olabilir. Çünkü beyaz kan hücreleri dalağı işgal altına alarak dalak büyümesine neden olabilir. Virüs ve bakterilerde de enfeksiyonlara neden olarak dalak büyümesine sebep olabilir. Tedavi olarak hayati tehlike bulunduruyorsa dalak ameliyat ile alınabilir.

Karaciğer, vücudumuzun sağ üst kısmındadır. Karaciğer 4 parçadan oluşmaktadır. İki yönlü kan akışı sağlamaktadır. Pis kanı sol loba taşırken temiz kanı sağ loba gönderir. Karaciğer kan depolamaktadır. Karaciğerin vücuttaki işlevleri ise vücudumuzda bulunan fazla şekeri depolamakta ve bu sayede kan seviyesini dengede tutmaktadır. Karaciğer protein metabolizmasında önemli bir riski bulunmaktadır. Karaciğerin protein metabolizmasında önemli bir işlevi bulunmaktadır. Karaciğerin vücudumuzda çok önemli bir rolü bulunmaktadır. İşlevini yitirdiği durumda organlarımızın çoğunluğu tehdit altına alınır. Karaciğerde oluşabilecek hastalıklar ciddi boyutlara ulaşmadan kontrol altına alınması gerekmektedir yoksa sonucu ölümle bile sonuçlanabilir. Alkol tüketimi yenilen yağlı yiyecekler direk karaciğere vurmaktadır. Karaciğer büyümesi de dalak büyümesi gibi doktor muayenesi tarafından anlaşılabilir. Karaciğerin bulunduğu yerde ağrı da karaciğer büyümesi hastalığı belirtisi olabilir. Karaciğer büyümesi neden olan etkenlerden bazıları aşırı alkol, yağlı yiyeceklerdir. Yağlı yiyecekler yiyerek karaciğerin yağlanmasına neden olmaktadır bu da karaciğer büyümesine neden olabilmektedir. Yağlanmadan dolayı büyümede kilolu insanlar risk altındadır. Kalp yetmezliği olan insanlarda Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C türleri ise iltihaba sebep olacaklarından risk altındadırlar. Bu tür hastalıkların tedavisi için kullanıcıların sigara, alkol ve sağlıksız beslenme gibi zararlı etkenleri bırakması önerilir.

Karaciğer ve Dalak Büyümesi Yorumları

soru

Belma

25 Ekim 2017 Çarşamba

Dalağim 14 cm karacigerimde 17 cm yardimci olun hangi bölüme bakilmaliyim

Cevap yaz
cevap

Funda

08 Eylül 2018 Cumartesi

Belma hanim çok korkuyorum aynı durumu yaşıyorum lütfen bi sonuç çıktıysa yazarmisiniz

cevap

Nüvide

10 Ağustos 2018 Cuma

Merhaba, dalak ve karaciğer büyümesi tamamen ayrı ayrı durumlar olsa bile bazen aynı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Vermiş olduğunuz bu rakamlar çok düşük rakamlar değildir. Bu nedenle en kısa zamanda doktora görünmenizde fayda vardır. Dalak büyümesi ve karaciğer büyümesi için Dahiliye ya da Genel cerrahi bölümleri size uygun olacaktır.

soru

ibrahim

16 Eylül 2017 Cumartesi

karaciger ve dalak büyümesi nasil tedavi yapilir

Cevap yaz
cevap

Rakım

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Karaciğer ve dalak büyümesi özellikle karaciğerde bulunan iki enzimdeki değişiklikten dolayı oluşur. Bunun sebepleri aşırı alkol tüketimi, düzensiz beslenme gibi başlıca sebepleri olabilir. Öncelikle doktorunuza muayene olarak kan tahlili ile enzimlerin durumuna bakılarak gerekli ilaç ve perhiz şeklinde tedaviye başlanır.

soru

Funda

30 Ekim 2017 Pazartesi

Belma hanim sonucu yazarmsiniz bendede ayni durum var

Cevap yaz
cevap

Mehmet Anıl

15 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba Funda hanım, karaciğer büyümesi dalak büyümesini de tetikler. Karaciğer büyümesi sarılık hastalığı, fazla alkol tüketimi ve kirli tuvaletlerden kapılan enfeksiyon yüzünden enzimlerin çalışması bozularak meydana gelebilir. Bunun için iç hastalıkları uzmanına muayene olmanız ve yapacağı tetkikler sonucunda ilaç tedavisi başlanılarak hafta bir kan vererek enzimlerin optimum aralığa düşmesi gözlemlenir.

soru

Pınar yücel

29 Kasım 2017 Çarşamba

Oğlum 13 yaşında hem karaciğer hem dalak büyümesi görüldü hematoloji bölümüne gitik testler temiz cıktı ama hala devam ediyor ağrı ve büyüme ne yapabiliriz korkuyorum kötü bişey olcak

Cevap yaz
cevap

Turay

28 Ağustos 2018 Salı

Karaciğer büyümesi de dalak büyümesi gibi doktor muayenesi tarafından anlaşılabilir.  Karaciğer büyümesi neden olan etkenlerden bazıları aşırı alkol, yağlı yiyeceklerdir. Yağlı yiyecekler yiyerek karaciğerin yağlanmasına neden olmaktadır buda karaciğer büyümesine neden olabilmektedir.  Bu tür hastalıkların tedavisi için kullanıcıların sigara, alkol ve sağlıksız beslenme gibi zararlı etkenleri bırakması önerilir. Geçmiş olsun.

soru

SELİM

05 Mart 2018 Pazartesi

16 yaşımdaki oğlum da dalak büyümüş teşhisi konulmuş 147 cm olduğu söylenmiş bununla alakalı bilgi alabilir miyim

Cevap yaz
soru

Tuğba

04 Nisan 2018 Çarşamba

Soruların cvpları neden yok

Cevap yaz
cevap

Kâmurân

26 Ağustos 2018 Pazar

Tuğba hanım merhaba,öncelikle özür dileriz.Bize bildirdiğiniz içinde çok sağolun.sizinde bildiğiniz gibi bütün sorulara ve yorumlara cevap vermemiz mümkün değil,elimizden geldiğince bütün hepsine cevap vermeye çalışıcağız.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dalak Boyutu Kaç Olmalı?

Dalak Boyutu Kaç Olmalı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dalak Tümörleri Malign Tümörler

Dalak Tümörleri Malign Tümörler

Dalak Faydaları Nelerdir?

Dalak Faydaları Nelerdir?

Normal Dalak Boyutu Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Normal Dalak Boyutu Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Dalağın Faydaları Dalak Tüketiminde Alerjik Durumlar

Dalağın Faydaları Dalak Tüketiminde Alerjik Durumlar

Bebeklerde Dalak ve Karaciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Dalak ve Karaciğer Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dalak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dalak Sancısının Sebepleri?

Dalak Sancısının Sebepleri?

Güncel

Dalak Ne İşe Yarar?

Dalak Ne İşe Yarar?

Dalak Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Kan Yapar mı?

Dalak Kan Yapar mı?

Dalak Nerede Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dalak Nerede Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dalak Ponksiyonu

Dalak Ponksiyonu

Dalak Nakli Riskleri ve Sonrası

Dalak Nakli Riskleri ve Sonrası

Dalak Ağrısı Nasıl Geçer?

Dalak Ağrısı Nasıl Geçer?