Dalak Küçülmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dalak Küçülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dalak küçülmesi, Dalak küçülmesi ile ilgili bilgiler vermeden önce, dalağın vücudumuzdaki özelliklerinden söz etmekte fayda vardır. Öncelikle Dalak karın boşluğunun sol üst tarafında kaburgaların arkasında, mide kalın bağırsak ve böbrek ile bir arada olan organlarımızdan biridir. Vücudumuzun savunma sisteminde çok büyük görevleri vardır. Bunlardan bazıları kan hücreleri ile bakterilerin yok edilmesini sağlar. Vücutta enfeksiyonlarla karşı korurken; yaşlanmış Beyaz kan hücrelerinin uzaklaştırılmasını sağlar. Yani dalağın çıkarılması splenektomi tıpta olarak adlandırılır. Tramvaya bağlı olaylarında tedavisi hastalıkların giderilmesi amacıyla dalağın çıkarılması ile gerçekleşebilir.


Dalağın küçülmesinin sebepleri nelerdir?


Dalak insanın bedeninde büyük roller üstlenerek kanın temizlenmesini sağlar. Bazı durumlarda hayati tehdit içeren iç kanamalar gibi trafik kazaları, yüksekten düşme, futbolda yaralanma, karın bölgesinde aşırı darbe gibi durumlarda dalak hasar görebilir. Bu durumlarda koruyucu tedavi şekilleri uygulanabilir. Ancak hayati tehdit içeren şiddetli kanamalarda ise çıkarılır. Bu sebepten dolayı kan hücrelerini etkileyen bazı hastalıklardan dolayı tedavisi için gerekli olan her şey denenmelidir. Bu durumlarda şiddetli lupus ya da sickle gibi hastalıklarda Dalak küçülerek; işlerini getiremez hale gelir. Böyle durumlarda ise otosplenektomi olarak adlandırılır ve gerekli tedavi şekli uygulanır.


Dalak küçülmesinin tedavisi nasıl yapılır?


Dalak küçülmesinin tedavisi için en sık kullanılan yöntemler arasında Dalak çıkarılmasını gerektiren idiopatik, trombositopenik, kan hastalıkları, purpura gibi problemler sonrası tedavi yapılır. Dalak hastalıklarında otoimmün bir hastalıktır ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan kan hücrelerinin trombositleri karşı dalak tarafından antikorlar üretilmekte olup; işaretlenmiş trombositler yeni bulunan tarafından yok edilerek, vücuttan atılır. Bu hastalıklarda yani dalak küçülmesinde trombositler tarafından yok edilir. Ancak yok edilmemesi ile kanamalar görülebilir. Bu durumlarda Dalak daha da küçülerek işlevini azaltır. Bu durumlarda hasta sancılar, ağrılar çekerek hayat çekilmez hal alır. Bu durumlarda tedavi olarak Dalağın çıkarılması ile bu hastalığın düzelmesi sağlanmış olur. Yani ameliyat ile Dalak vücuttan çıkartılarak; hastalığın tedavisi sağlanmış olur. Bunun dışında ise hastanın diğer tedavi şekilleri dikkate alınarak; tedaviye devam etmesi sağlanır.


Dalak küçülmesinin Ameliyat öncesi


Dalak küçülmesi ile vücutta iç kanama ve hayati tehlike kuşkusuz var olabilir. Bu sebepten dolayı hastanın tansiyon düşüklüğü ortaya çıkmış olabilir. Bu durumda hasta daha da kötüleşir, böylece splenektomi gerekecek anlamına gelir. Ayrıca dalak küçülmesi ameliyatı öncesinde hastanın gerekli tetkikleri yapılarak; hastada oluşabilecek problemlerin önüne geçilebilir. Hastada ameliyat öncesi oluşabilecek enfeksiyonlara karşı tedbirler alınarak; hastaya gerekli ilaçlar yapılır.


Dalak küçülme ameliyatı nasıl yapılır?
  • Öncelikli olarak hasta genel anestezi altında ameliyata alınır
  • Daha sonra da kan atar ve toplar damarı bağlanarak; Dalağın tamamının çıkarılması işlemi uygulanır
  • Bu ameliyat ile hem açık hem de laparoskopik olarak gerçekleştirilir
  • Ayrıca ameliyatta iki ya da üç adet çapında borular aracılığı ile kamera kullanılarak; ameliyat işlemi gerçekleştirilir
  • Açık ameliyat ile sol tarafından yapılan bir kese ile karına girilerek dalağın damarları bağlanarak çıkarma işlemi uygulanır
  • Hastada herhangi bir problem oluşmadığı için, ameliyata son verilir

Dalak küçülmesi ameliyatı sonrası

Dalak küçülmesi ameliyatı sonrasında tramvaya neden olabileceği düşüncesiyle hasta hastanede kalmaya zorunludur. Ancak ameliyat sonrasında hastanın hastanede kalış süresi laparoskopik durumlarına bakılarak; yapılan tedavilere göre değişir. Birkaç gün içerisinde eve gönder edilebilirken; bir haftadan fazla da kalabilir. Ortalama olarak açık ameliyatlarda yaklaşık bir hafta hasta hastanede kalırken; kapalı ameliyatlarda yaklaşık olarak 3 gün hastanede kalması gerekebilir. Ancak vücutta dalak olmamasından dolayı, vücutta bazı enfeksiyonlar görülebileceği için, hasta gerekli tedaviler yapıldıktan sonra taburcu edilir. Çünkü Dalağın vücuttan çıkarılması ile bakterilere karşı aşılama yapılmış olması gerekir. Ayrıca taburcu sonrası gerekli rutin kontroller yapılmak zorunludur.

Dalak Küçülmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dalak Vücudun Neresinde?

Dalak Vücudun Neresinde?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dalak Faydaları Nelerdir?

Dalak Faydaları Nelerdir?

Dalak Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Normal Dalak Boyutu Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Normal Dalak Boyutu Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Spor Yaparken Dalak Şişmesi Nedenleri?

Spor Yaparken Dalak Şişmesi Nedenleri?

Karaciğer ve Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer ve Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dalak Alınması Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Alınması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dalak Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Kan Yapar mı?

Dalak Kan Yapar mı?

Dalak Ne İşe Yarar?

Dalak Ne İşe Yarar?

Dalak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Dalak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi