Dalak Ameliyatı ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dalak Ameliyatı ve Sonrası

Dalak Ameliyatı, Dalak iç organlarımızdan birisi olup kaburga kemikleri içerisinde yer almakta ve kaburga kemikleri tarafından korunmaktadır. Karın bölgemizde bulunan dalak midemizi sol üst arka tarafında bulunur. Süngere benzeyen bir yapıya sahip olan dalak büyüklüğü 7.5-12.5 cm arasında kişisine göre değişiklik gösterebilir. Dalak insan vücudu içerisinde önemli görevleri vardır.


Dalağın insan vücudu içerisindeki görevi nedir?

 • Kanı temizler; Atar damarlar aracılığı ile dalağı gelen kandaki mikroorganizmaları parçalar, yutar, temizler. Sadece mikroorganizmalar değil aynı zamanda yine kanda bulunan antijenlerden de dalak histiositler ve makrofajlar aracılığı ile kanı bir nevi arıtır.
 • Kanda bulunan akyuvarları üretir; Vücut sisteminin savunma mekanizması olan akyuvarların bir bölümüde dalakta üretilir.
 • Kan deposudur; Akyuvarları bir bölümünü ürettiği gibi bir kısmınıda depolar ve vücut fazla hareket edip kan dolaşımı hızlanınca bu depodan ilave yapar.
 • Antikor üretir; Görevleri arasında spesifik antikorda vardır.
 • Geçici görevler alır; Hamilelik süresince, insan vücudundaki cenin gelişimi sırasında beyaz kanı ve kırmızı kanı dalak üretir. Doğum sonrası bu kemik iliğine görevini tekrardan devralır.

Dalak Ameliyatı hangi hastalıklarda yapılması gerekir

 • Kansızlık hastalıklarında
 • Hücreli Orak anemisinde
 • Lenfoma
 • Spontan dalak rüptürü
 • Sferositoz
 • Dalak kistler
 • Dalak enfarktüsü
 • Dalak tümörü
 • Dalak yaralanmaları ve yırtılmasına
 • Dalağın baloncuklar oluşturmasında
Uzman doktor tarafından tahliller ve tetkikler neticesinde yukarıda belirtilen durumların ilaçla tedavisi mümkün olmadığı kanaatine varılmış ise dalak ameliyat olunması gerekebilir. Ayrıca dalak alınması durumunda insan dalaksız da yaşamını sürdürebilir. Dünyada doğuştan dalaksız olan insanlarda vardır. Vücutta dalak olmadığı zaman diğer iç organlar dalağın görevini üstlenirler. Yine de dalağı alınmış veya hiç olmamış kişilerin enfeksiyonlu hastalıklara karşı koruyucu iğne yaptırmaları gerekmektedir.

Eskiden dalak ameliyatları karında büyük bir kesik açılarak yapılırdı. Gelişen sağlık yöntemleri içerisinde olan kapalı ameliyatlar sayesinde bu durum çok daha rahat bir şekilde yapılabiliyor. Laparoskopik ameliyat yöntemi de denilen kapalı ameliyat yöntemi sayesinde açılan üç tane 1 cm'lik kesilerden bu durum çok daha basit bir şekilde halledilebilmektedir. Yalnız her zaman bü yöntem uygulanmayabilir. Bazı durumlarda yine de açık ameliyat yöntemi kullanılabilir, doktorunuzun hastalığınızın durumuna göre vereceği bir karardır. Bazen de kapalı ameliyat yöntemi ile başlanılan ameliyatlar hastanın sağlığı açısından yine açık ameliyat yöntemi ile seyredebilmektedir. Kapalı ameliyat yöntemlerinde hasta ilk gün kontrol amaçlı hastanede kalıp ikinci gün taburcu olabilmektedir. Ameliyatı yapan doktorunuzun bu konudaki tecrübeleri önemli ölçüde faydalı olacaktır. Açık yöntem kullanılarak ameliyat olan kişilerde açılan kesi yaraları ve dikişleri risk faktörü oluşturduğundan dolayı en az 10 gün hastanede kalarak pansuman yaptırması gereklidir. Ayrıca hasta ameliyat sırasında da fazla kan kaybettiğinden dolayı kendini toparlaması gerekecektir ve belli bir süre uygulaması gereken hareket kısıtlamaları olacaktır. Laparoskopik ameliyat yöntemiyle ameliyat yapılan hastada hiçbir kısıtlama olmayıp 1 hafta sonra normal yaşantısına devam edebilirler.

Her ne kadar ameliyat tedavileri kolay olmuş olsa bile bu tercih durum başka şansınız yok ise tercih edilmelidir. Sonuç itibari ile vücudunuz belli bir miktarda narkoza maruz kalıyor ve bu narkozu vücudunuzun atması zaman alıyor ve sağlığınızı olumsuz yönde etkiliyor. İnsanlar arasında dalağı olmayan kişiler için yaptıkları espirileri duyabilirsiniz. Dalaksız diye sizinle eğlenebilirler. İşin şakası Allah insanları yaratırken hiçbir şeyi sebepsiz ve boşuna yaratmamıştır. Yaratılanların en yücesi insandır.

Dalak Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dalak Boyutu Kaç Olmalı?

Dalak Boyutu Kaç Olmalı?

Dalak Görevi ve İşlevi

Dalak Görevi ve İşlevi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dalak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Ağrısı Neden Olur?

Dalak Ağrısı Neden Olur?

Spor Yaparken Dalak Şişmesi Nedenleri?

Spor Yaparken Dalak Şişmesi Nedenleri?

Karaciğer ve Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer ve Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kapalı Dalak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Dalak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Dalak Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dalak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dalak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?