Çocuklarda Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Dalak Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Dayak Büyümesi, Günümüzde genellikle çocuklarda görülen dalak büyümesi ultrason veya doktor tedavisi olmadan fark edilemeyen bir hastalıktır. İnsan vücudunda oldukça önemli bir yere sahip olan dalak yaklaşık olarak yumruk kadardır. Çocuklarda sol tarafta dokunma ile hissedilebilecek kadar dalak büyümesi meydana gelmiş ise dalak normal boyutunun iki katına çıkmış demektir. Bebeklerde genellikle el ile muayenede tespit edilebilen dalak büyümesi çocuklar için ultrason veya röntgen çekimi ile tespiti mümkündür.

Midenin arka kısmında sol kaburga boşluğunda yer alan dalak vücudumuz için gerekli temiz kanın arıtıldığı kan merkezi görevini üstlenmektedir. Kanın süzülmesini sağlayan dalak eski kan hücrelerini arındırır ve bakterilerin yok olmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra dalakta beyaz kan adı verilen lenfositler üretilmektedir. Bu beyaz kan hücreleri bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve vücudun enfeksiyonlara karşı savunma mekanizması oluşturabilmesi için oldukça önemlidir. Çocuklarda meydana gelen dalak büyümesi lenfosit üretiminin azalmasına ve çocuklarda bağışıklık sisteminin zarar görerek sıklıkla hastalık meydana gelmesine neden olmaktadır.


Çocuklarda Dalak Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

 • En büyük belirti çocukta meydana gelen iştah kaybıdır. Büyüyen dalak mideye baskı uygular ve bu durum yeteri kadar yemek yiyememeye neden olur.
 • Çocukta sürekli sol karın boşluğunda ağrı şikâyeti ve bu bölgede şişlik.
 • Yemek yememeye bağlı olarak ortaya çıkan kilo kaybı.
 • Yorgunluk ve bitkinlik.
 • Çocukta sık sık ortaya çıkan rahatsızlıklar.
 • Anemi yani kan yetmezliği ve buna bağlı olarak solgunluk.
 • Gece terlemesi ve yüksek ateş
 • Zayıflayan bağışıklık nedeni ile enfeksiyonlara sık yakalanma.

Çocuklarda Dalak Büyümesi Neden Olur?

 • Kırmızı kan hücrelerine zarar veren ve lenfositlerin üretilmesine neden olan hastalıklar dalakta büyümeye neden olur çünkü vücudun dalağa fazla görev yüklemesi dalakta genişlemeye ve büyümeye sebep olmaktadır.
 • Kan bozuklukları, kanın yapısında meydana gelen bozulmalar dalak da daha fazla çalışmayı gerektirmekte ve dalağın büyümesine neden olmaktadır.
 • Kalp yetersizliği, karaciğer hastalıkları ve hipertansiyonun neden olduğu kalp akışının bozulması dalakta kan birikmesine veya kanın ters yönde akışına neden olarak dalaktaki kan basıncını artırır ve bu durum dalakta büyümeye yol açar.
 • Kan kanseri, lenfoma ve lösemi gibi hastalıklar dalakta beyaz kan hücrelerinin çoğalmasına neden olarak büyümeye yol açarlar.
 • Hepatit, sıtma, verem ve anaplazmoz gibi bakteri ve virüsler dalaktaki yapıyı bozarak büyümeye neden olurlar.

Çocuklarda Dalak Büyümesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?


Çocuklarda dalak büyümesinin tedavisinde erken teşhis ve dalağın büyümesine yol açan neden öğrenilmelidir. Örneğin bir karaciğer hastalığı olan siroz gibi bir neden ile dalak büyümeye başlamış ise öncelikle karaciğerde siroz hastalığının tedavisi yapılır. Büyümeye yol açan nedenin ortadan kaldırılması ile dalak büyümesi de sona erecektir. Eğer dalak büyümesi geç teşhis edilmiş ve hayatı etkileyecek bir duruma gelmiş ise cerrahi müdahale gerekebilir.

Çocuklarda Dalak Büyümesi Yorumları

soru

Lütfiye

18 Eylül 2016 Pazar

Torunu da gelişimlerini ilgili dalak büyümesi var ne yapmamız gerekli yardimci olursaniz sevinirim tskler

Cevap yaz
cevap

Yegan

24 Eylül 2018 Pazartesi

Çocuklarda dalak büyümesinin engellenmesi için öncelikle erken teşhis çok önemli. Bir doktora başvurarak sebebini öğrenin öncelikle. Dalak büyümesine neden olan hastalık tedavi edildiğinde dalak büyümesi duracaktır.

soru

Özlem

19 Aralık 2017 Salı

Bebeğim 4 aylık ve dalağının büyüklüğü 71 cm ve sınırda denildi yukarıda belirttiğiniz hiç bir belirtisi yok gayet iyi görünüyo bu durumda ne yapabilirim

Cevap yaz
cevap

Ulun

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba Özlem Hanım, meydana gelen belirtiler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Özellikle dalağın büyümesine rağmen işlevlerini kaybetmemesi durumunda yine belirtiler görülmeyebilir. Ancak ileri ki dönemlerde bu belirtiler ciddi anlamda karşınıza çıkarak size olumsuz etkiler yaratabilir.

soru

Ergin

23 Ocak 2018 Salı

Meraba 18 aylik down sendromlu bebegim var dalaginn boyutu ust sinira cok yakin bi sikinti cikarmaz dediler ama korkuyorum bilgilniz varmi bu konuyla ilgili &128532;

Cevap yaz
cevap

Ahmet Elci

03 Eylül 2018 Pazartesi

Ergin bey down sendromu yaşayan bebeklerde dalak büyümesi ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Ancak uygun tedavi yöntemleri sayesinde kısa süre içinde bebeğiniz sağlığına kavuşacaktır. Öncelikle uzman hekiminiz belirlemiş olduğu uygun tedavi yöntemi belirlenmeli ve beklenmeyen bir durum görülmesi halinde uzman hekim bilgilendirilmelidir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Dalak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Dalak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Ne İşe Yarar?

Dalak Ne İşe Yarar?

Dalak Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Rahatsızlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Sancısının Sebepleri?

Dalak Sancısının Sebepleri?

Dalak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Dalak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dalak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dalak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dalak Faydaları Nelerdir?

Dalak Faydaları Nelerdir?

Kapalı Dalak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Dalak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Dalak Küçülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Küçülmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Ameliyatı ve Sonrası

Dalak Ameliyatı ve Sonrası

Dalak Lenfoması Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Lenfoması Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Kan Yapar mı?

Dalak Kan Yapar mı?